U povodu Devetih tuzlanskih neuroloških susreta danas je održana konferencija za novinare. Organizatori susreta su Klinika za neurologiju UKC Tuzla i Udruženje neurologa Tuzlanskog kantona, a pokrovitelj Akademija medicinskih nauka Bosne i Hercegovine. Deveti tuzlanski neurološki susreti posvećeni nemotornim simptomima nakon moždanog udara bit će održani u subotu, 25. aprila 2015. godine sa početkom u 9 sati u Dramar centru u Tuzli. Cilj organizovanja susreta, već tradicionalno, je u prvom redu edukacija, a potom i razmjena mišljenja i iskustava o različitim temama u oblasti neurologije. Tuzlanski neurološki susreti okupljaju eminentne stručnjake, prva imena u oblasti neurologije iz zemalja u regiji i naravno veliki broj učesnika iz svih centara u BiH.
Prema riječima prof. dr. Osmana Sinanovića, načelnika Klinike za neurologiju, poremećaj govora nakon moždanog udara, te čitanja, pisanja i računanja najčešći su nemotorni poremećaji. Oni umnogome značajno onesposobljavaju bolesnika sa moždanim udarom, često više nego sam motorni deficit, a kao zasebni poremećaji javljaju se kod jedne trećine bolesnika.
Prof. dr. Mirjana Vidović je ovom prilikom istakla da je odabir teme za Devete neurološke susrete značajan iz razloga što se nemotornim simptomima nakon moždanog udara ne posvećuje adekvatna pažnja, kako u klasičnim udžbenicima neurologije ili knjigama, tako i na stručnim i naučnim skupovima koji su posvećeni moždanom udaru. “Ranim prepoznavanjem nemotornih simptomi nakon moždanog udara možemo uticati na kvalitet života pacijenata. Vrlo je važno bolesniku predočiti na koji način se treba i može nositi sa ovim simptomima”, kaže prof. dr. Vidović.
Prisutnim novinarima obratio se i prof. dr. Dževdet Smajlović, šef Odjeljenja za cerebrovaskularne bolesti, koji je istakao da moždani udar predstavlja kako zdravstveni tako i ekonomsko-društveni problem i da pored dobrih rezultata, Klinike za neurologiju UKC Tuzla, učestalost moždanog udara se ne smanjuje. “Prema posljednjoj studiji u Tuzlanskom kantonu broj oboljelih od moždanog udara je 200 na 100 000 stanovnika godišnje. Od ukupnog broja hospitaliziranih na Klinici za neurologiju UKC Tuzla dvije trećine su bolesnici sa moždanim udarom”, kaže prof. dr. Smajlović.
Tokom održavanja devetih neuroloških susreta biti će promovirana i knjiga “Nemotorni simptomi nakon moždanog udara”, koja je okupila veliki broj saradnika iz Slovenije, Hrvatske, Srbije i Bosne i Hercegovine, a većina njih su i predavači na Devetim neurološkim susretima.