Svjetska asocijacija za promociju dojenja je 1992. godine prvu sedmicu u avgustu proglasila Svjetskom sedmicom dojenja. Tema ovogodišnje Sedmice dojenja je “Dojenje i posao – radimo na tome”, pozivajući se na kampanju Svjetske sedmice dojenja iz 1993. godine i Inicijativu za radno mjesto prilagođeno potrebama majki. Za Svjetski savez za podršku dojenju i partnere na globalnoj, regionalnoj i državnoj razini, cilj kampanje Svjetske sedmice dojenja 2015 jest osnažiti i podržati sve žene koje su zaposlene u službenom i privatnom sektoru, da nađu balans između dojenja i radnih obaveza. Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje isključivo dojenje novorođenčadi do šest mjeseci, a nastavak dojenja uz dodatak dohrane do dvije godine.
Dojenje i adekvatna dohrana predstavljaju podlogu za zdrav start u životu. Procjenjuje se da dojenje i adekvatna nadohrana mogu prevenirati 20% smrti djece ispod 5 godina života. Prema riječima dr. Izete Softić, neonatologa Klinike za dječije bolesti UKC Tuzla dojenje je najbolji i najekonomičniji način ishrane djeteta, najbolji način sprječavanja oboljenja i promocije zdravlja. “Za razliku od vještačke, prirodna prehrana predstavlja optimalnu hranu koja je nabolje probavljiva i utiče na sazrijevanje djetetovog probavnog trakta. Majčino mlijeko je više od hrane, ono je lijek koji pomaže za sazrijevanje i dobar razvoj kompletnog organizma. Također, štiti novorođenče od infekcije i spriječava razvoj alergijskih bolesti”, kaže dr. Softić.
U društvu koje je prijateljski naklonjeno uspostavljanju kulture dojenja, majke dobivaju pomoć, savjete i potporu tokom boravka u porodilištu, a nakon povratka kući savjete pružaju zdravstveni radnici iz primarne zdravstvene zaštite, ali i druge majke sa iskustvom ili volonteri za podršku dojenja.