U cilju promicanja kulture sjećanja na genocid nad Bošnjacima zaštićene zone UN Srebrenica
Univerzitetski klinički centar Tuzla organizovao je predavanja na teme “Ratna hirurgija” i “Svjedočenje iz masovnih grobnica genocida nad Bošnjacima”.
Svoja jedinstvena iskustva podijelili su: prof. dr. Ilijaz Pilav, ratni hirurg u Srebrenici, prim. dr. Fatima Klempić-Dautbašić ratni ljekar i učesnik “Puta spasa” i Amor Mašović, predsjednik Federalne komisije za nestale osobe.
Prof. dr. Šekib Umihanić, direktor Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla u svom obraćanju je istakao važnost kontinuiranog institucionalnog njegovanja kulture sjećanja na genocid u Srebrenici.
“Svaki put kada se stradanja nisu obilježavala institucionalno i kontinuirano javljala se opasnost da se takvi tragični događaji ponove. Ljekari i medicinske sestre, koji su proživjeli tragediju Srebrenice, radeći najzahtjevnije hirurške zahvate bez anestezije, odlučili su da neće napustiti ratnu bolnicu dok posljednjeg ranjenika ne zbrinu, ne žaleći pri tome ni svoje živote. Ti nadljudski napori medicinskog osoblja u Srebrenici dokaz su da ne postoje granice nemogućeg. Svi ovi navedeni događaji, koji su danas ponovo oživljeni pred nama, daju nam u obavezu da pamtimo i svakodnevno ukazujemo na te nemile događaje. Kao organizatori za cilj smo imali da iz perspektive medicinske struke osvjetlimo istinu o genocidu nad Bošnjacima Srebrenice”, rekao je prof. dr. Umihanić.
Kao predsjednik organizacijskog odbora Međunarodnog simpozija o strateškim i društvenim istraživanjima pod naslovom “GENOCID NAD BOŠNJACIMA U SREBRENICI – EGZIL, GENOCID I MIGRACIJE”, koji je održan prošle godine na Univerzitetu u Tuzli, prof. dr Šekib Umihanić predložio je da se prof. dr. sc. Ilijaz Pilav, doc. dr. sc. Dževad Džananović i primarijus dr. Fatima Klempić Dautbašić uključe kao gostujući profesori u edukaciju, odnosno u redovne nastavne planove i programe studenata medicinskih fakulteta u Bosni i Hercegovini i Turskoj na dodiplomskom, postdiplomskom i doktorskom studiju. Kao predavači, pomenuti bi imali priliku prenositi svoja ratna iskustva rada, što bi doprinijelo dodatnoj edukaciji studenata i mladih ljekara o radu u vanrednim situacijama, ali i širenju istine o genocidu nad Bošnjacima Srebrenice.
Jedan od predavača bio je i Amor Mašović, predsjednik Federalne komisije za nestale osobe. Pod njegovim rukovodstvom do 2007. locirano je preko 370 masovnih grobnica, 3000 zajedničkih i pojedinačnih, iz kojih je ekshumirano oko 18.000 posmrtnih ostataka nestalih žrtava rata.
Iako su predavanja na temu Ratne hirurgije bila namjenja mladim ljekarima Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla sala u kojoj su održana bila je popunjena do posljednjeg mjesta jer je vladalo veliko interesovanje za gore pomenute teme.