Svjetski dan borbe protiv dijabetesa najveća je svjetska kampanja za podizanje svijesti o dijabetesu. Obilježava se svake godine 14. novembra, na rođendan Sir Fredericka Bantinga, koji je s Charlesom Bestom otkrio inzulin 1922. godine. Međunarodna federacija za dijabetes i Svjetska zdravstvena organizacija su 1991. godine proglasili ovaj dan kao Svjetski dan borbe protiv dijabetesa, a 2006. godine postao je službeni Dan Ujedinjenih naroda usvajanjem Rezolucije Ujedinjenih naroda.
Tema ovogodišnjeg obilježavanja je pod sloganom ”Dijabetes i blagostanje” , a cilj je ukazati na činjenicu da se milioni oboljelih od dijabetesa suočavaju sa svakodnevnim izazovima kod kuće, na poslu i u školi. Liječenje dijabetesa često je usmjereno samo na razinu glukoze u krvi, a zanemaruje se činjenica da oboljeli moraju neprestano biti organizovani i odgovorni.
Tim povodom u organizaciji Odjeljenja za endokrinologiju Klinike za interne bolesti UKC Tuzla danas je obilježen Svjetski dan borbe protiv dijabetesa. U okviru akcije na Klinici za interne bolesti vršeno je mjerenje šećera u krvi, mjerenje krvnog pritiska, kao i promocija zdrave ishrane.
Dijabetes se smatra globalnom epidemijom, a broj oboljelih svakodnevno raste, prvenstveno zbog promjena u načinu života, uključujući veći unos visokokalorične hrane i smanjenu tjelesnu aktivnost. Procjenjuje se da 537 milijuna ljudi u svijetu, u dobi od 20 do 79 godina ima dijabetes, a polovica ih nema dijagnozu ni liječenje.
Prema riječima dr. Mirnese Muminović Umihanić, endokrinologa na Odjeljenju za za endokrinologiju, cilj je da građani dobiju korisne savjete i preporuke šta činiti ukoliko boluju od dijabetesa jer ovo oboljenje zahtjeva svakodnevni tretman, redovni monitoring, zdrav stil života i kontinuiranu edukaciju.