Povodom obilježavanja 50. godišnjice osnivanja Kluba laringektomiranih u Zagrebu, tim iz UKC Tuzla, uključujući ljekare, logopede i medicinske sestre Klinike za bolesti uha, grla, nosa i hirurgiju glave i vrata, kao i članove Udruženja traheotomiranih osoba Tuzla, imao je čast sudjelovati na 32. Međunarodnom simpoziju laringektomiranih osoba u Zagrebu.
Ovaj skup je pružio platformu za stručnu razmjenu iskustava i razmatranje niza različitih tema vezanih za liječenje i rehabilitaciju laringektomiranih osoba.
Sve tema su izazvale veliko interesovanje, s naglaskom na temu transplantacije grkljana koja otvara nove mogućnosti za povratak glasa osobama koje su ga izgubile usljed malignih bolesti.
Izuzetni zapažena tema ovog simpozija bila je “Jesu li laringektomirane osobe stigmatizirane?“ o kojoj je govorila istaknute logopedice dr. sc. Tamare Živković Ivanović.
U svom obraćanju podcrtala je važnost socijalne inkluzije i psihološke podrške osobama koje su podvrgnute operativnom zahvatu laringektomije. Njen rad na unaprjeđenju kvaliteta života laringektomiranih osoba prepoznat je i izvan granica Hrvatske.
Udruženje traheotomiranih osoba Tuzla, koje je predvodila predsjednica dr. Lejla Tokić, specijalista otorinolaringologije Klinike za bolesti uha, grla, nosa i hirurgije glave i vrata UKC Tuzla, prepoznato je i pohvaljeno od strane organizatora kao organizacija koja kontinuirano radi na pružanju podrške i rehabilitacije laringektomiranim osoba, kroz savjetovanje, edukaciju i psihološku pomoć.
“Sudjelovanje u obilježavanju 32. Međunarodnog simpozija laringektomiranih osoba u Zagrebu bila je izuzetno vrijedna prilika za uspostavljanje važnih kontakata i razmjenu iskustava u radu sa laringektomiranim osobama. Klinika za bolesti uha, grla, nosa i hirurgije glave i vrata UKC Tuzla i Udruženje traheotomiranih osoba Tuzla na čijem sam čelu, kontinuirano rade na pružanju visokokvalitetnih medicinskih usluga laringektomiranim osobama, uz brojna savjetovanja i edukacije. Ovaj događaj nam je omogućio da produbimo saradnju sa stručnjacima i organizacijama koje se bave sličnim izazovima, čime ćemo unaprijediti kvalitetu usluga koje pružamo”, istakla je dr Tokić.
Direktor UKC Tuzla, prof. dr. med. sc. Šekib Umihanić, ističe da je prisustvovanje 32. Međunarodnom simpoziju laringektomiranih osoba u Zagrebu bilo izuzetno važno za tim iz UKC Tuzla.
“Sudjelovanje na ovakvim međunarodnim događajima omogućava razmjenu najnovijih saznanja i jačanje međunarodne saradnje u liječenju i rehabilitaciji laringektomiranih osoba. Takvi događaji ključni su za unaprjeđenje naših pristupa i socijalne inkluzije. Kao direktor UKC Tuzla, mogu reći da ćemo i dalje aktivno sudjelovati i organizovati slične događaje kako bismo pružili najbolje usluge našim pacijentima”, zaključio je direktor UKC Tuzla.