Svake godine, 15. septembra, obilježava se Svjetski dan podizanja svjesnosti o limfomima. Limfomi su maligne bolesti limfocita koje se dijele na Non Hodgkin i Hodgkin limfome. Iako na nivou Bosne i Hercegovine ne postoji registar oboljelih od limfoma, podaci Internacionalne agencije za istraživanje kancera pri Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji iz 2012. govore da je ova bolest u našoj zemlji rjeđe zastupljena u odnosu na susjedne i ostale zemlje Evrope, sa incidencom od 2,8/100 000 stanovnika oba spola. Ipak, prema podacima klinièkih centara, u Federaciji Bosne i Hercegovine od malignih limfoma svake godine oboli oko 100 do 150 osoba sa blagim trendom povećanja broja novih slučajeva. Očekivanja su da rezultati završne analize Radne grupe za limfome FBiH, u 2017. godini, daju preciznije podatke o incidenci limfoma u posljednjih nekoliko godina.
Prema riječima predsjednice Udruženja hematologa i transfuziologa FBiH, dr. Azre Jahić, mr.med.sc., otkrivanje bolesti u ranom stadijumu značajno utiče na ishod i prognozu bolesti. “Simptomi koji se mogu javiti su uvećane limfne žlijezde, povišena tjelesna temperatura nejasnog uzroka, znojenje, svrbež kože, gubitak na tjelesnoj težini, gubitak apetita, povremeno bolovi u grudnom kožu ili trbuhu. Dijagnoza se postavlja na osnovu patohistološkog i imunohistohemijskog nalaza biopsije limfne žlijezde ili zahvaćenog tkiva”, pojašnjava dr. Jahić i dodaje da se zahvaljujući uvođenju procedure koja se sprovodi kompjuteriziranom tomografijom, određuje dimenzija limfnih žlijezda, kao i to da li je bolest aktivna u limfnim žlijezdama. “Uvođenje visoko-dozne hemioterapije uz potporu sa autolognom transplantacijom koštane srži i uvođenje imunoterapije značajno utiču na produženo trajanje remisije, odnosno preživljavanje bez osvježenja bolesti. Iako su se monoklonalna antitijela pokazala potentnim i efikasnim vidom liječenja, ova terapija je skupa i nažalost u Federaciji BiH nije dostupna svim pacijentima sa NHL, dok pacijentima sa refrakternom formom HL monoklonalna antitijela trenutno uopće nisu dostupna, jer se ista trenutno ne finansiraju od strane zdravstvenog fonda zbog nedostatka finansijskih sredstava”, rekla je dr. Jahić.
Predsjednica Udruženja hematologa i transfuziologa FBiH je akcenat stavila na potrebu za većim razumijevanjem i planiranjem finansijskih izdvajanja, od strane zakonodavne i izvršne vlasti, u Fond solidarnosti i Fond sa posebnim programom finansiranja Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH u svrhu liječenja hematoloških bolesnika.