Dan posvećen oboljelim od Hronične mijeloidne leukemije se obilježava svake godine 22. septembara. Hronična mijeloična leukemija se javlja u svim zemljama svijeta i čini oko 15% svih leukemija odraslih. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije iz 2016. godine incidenca oboljelih je 1,6 na 100.000 stanovnika.
Datum 22. septembar je odabran jer “povezuje” sam uzrok nastanka ove maligne hematološke bolesti, tj. bolest nastaje zbog premještanja hromosoma 9 na hromosom 22, nakon čega dolazi do razvoja bolesti. Oboljeli najčešće ukazuju na nekoliko tipičnih simptoma koji prosječno traju oko 2 do 3 mjeseca. Simptomi su: umor, gubitak apetita i tjelesne težine, noćno preznojavanje i osjećaj nadimanja stomaka.
Prema riječima, dr. med. sci Samire Hasić, predsjednice radne grupe za Hronične mijeloidno-proliferativne bolesti, potvrda bolesti, nakon kliničkog pregleda i analize krvnih preparata, se utvrđuje kroz analizu citogenetskog nalaza i utvrđivanja patološkog hromosoma 9/22, te ostale molekularne analize koje se izvode u našoj zemlji. “Uvođenje nove skupine lijekova, kakvi su Inhibitori tirozin kinaze, napravljena je “revolucija” u liječenju ove klonalne hematološke bolesti. Zahvaljujući naporima svih hematologa Federacije BiH, uspjeli smo obezbjediti svim našim pacijentima dostupnost ove efikasne i ciljane terapije”, rekla je dr. Hasić, ali i naglasila da za pojedine hematološke bolesti, još uvijek ne postoji adekvatna terapija. Također je istakla da je zahvaljujući dodatnim dijagnostičkim metodama, kao što je molekularni monitoring, u posljednje tri godine, stvorena mogućnost da se molekularnim praćenjem odredi i minimalno postojanje bolesti.
Aktivno učešće u obilježavanju Svjetskog dana oboljelih od CML, uz ljekare UKC Tuzla uzeti će i Udruženje građana oboljelih od hematoloških bolesti Tuzlanskog kantona “Osmijeh” organizovanjem edukativnih predavanja.