U organizaciji Svjetske federacije za mentalno zdravlje (WFMH) svake godine 10. oktobra obilježava se Svjetski dan mentalnog zdravlja. Cilj ove manifestacija je podizanje svijesti o problemima mentalnog zdravlja i mobiliziranje javnosti u aktivnostima očuvanja mentalnog zdravlja. Tema ovogodišnjeg Svjetskog dana mentalnog zdravlja je Dostojanstvo u mentalnom zdravlju: mentalno zdravlje – psihološka prva pomoć za sve.
Prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) mentalno zdravlje je stanje dobrobiti u kojem pojedinac ostvaruje svoje potencijale, može se nositi s normalnim životnim stresom i raditi produktivno, te je sposoban pridonositi zajednici. Mentalno zdravlje je sastavni dio općeg zdravlja pojedinca, ali i zajednice i preduslov je za optimalno funkcioniranje kako pojedinca tako i porodice, zajednice i društva.
Prema riječima prof. dr. Esmine Avibegović, šefa Odjeljenja za traumatske stresne poremećaje, mentalni poremećaji su jedan od prioritetnih javnozdravstvenih problema zbog relativno visoke prevalencije, čestog početka u mlađoj dobi, mogućeg perzistirajućeg toka, narušavanja kvaliteta života i zbog značajnog udjela u korištenju zdravstvene zaštite. “Posljedice na mentalno zdravlje i psihosocijalne posljedice izlaganja traumatskim događajima su dobro poznate, a uključuju povećanje stope poremećaja raspoloženja i anksioznosti, zlouporabe droga, opće psihološke nevolje, te u povećanju socijalnih potreba i teškoća u socijalnom funkcioniranju onih koji su izloženi kriznim događajima. Psihosocijalni odgovor na ove događaje treba biti multisektorski” kaže na ovu temu prof. dr. Avdibegović.
Ovogodišnja tema Svjetskog dana mentalnog zdravlja ima za cilj podizanje svijesti o psihosocijalnim posljedicama izlaganja traumatskim događajima i iznenadnim gubicima. U društvenom odgovoru na krizne događaje Svjetska federacija za mentalno zdravlje ove godine u fokus stavlja psihološku prvu pomoć ili adekvatnije rečeno psihosocijalnu prvu pomoć kao pristup koji promovira prirodan, podržavajući i praktičan odgovor na nevolju drugog. “Podrška na temelju principa psihološke ili psihosocijalne prve pomoći je oblik podrške koju može pružiti podjednako i profesonalac i neprofesionalac. Psihološka prva pomoć je prva linija psihosocijalne podrške za osobe pogođene traumatskim događajima i krizom. Odmah nakon kriznog događaja, oni koji pomažu su često članovi porodice, susjedi, nastavnici, vatrogasci, policija, volonteri i drugi”, kaže prof. dr. Avdibegović i dodaje da će u Bosni i Hercegovini za Svjetski dan mentalnog zdravlja korisnička udruženja „Fenix“ iz Tuzle, „Zajedno“ iz Banja Luke i „Tunel“ iz Ključa, uz podršku Švicarske Ambasade i pod pokroviteljstvom Federalnog ministarstva zdravstva i Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, organizirati konferenciju na temu „Dostojanstvo u mentalnom zdravlju: psihološka prva pomoć za sve“. Cilj konferencije je podizanje svijesti o mentalnim poremećajima i njihovom uticaju na stanovništvo, predstavljanje dobre prakse i promoviranje korisničkih inicijativa u oblasti mentalnog zdravlja. Korisnici će tokom održavanja konferencije imati priliku diskutirati sa prof. dr. Normanom Sartoriusom iz Švicarske i prof. dr. Paolom Serra iz Italije o novim strategijama u zaštiti mentalnog zdravlja, preveniranju institucionalizacije kroz brigu u zajednici i o reparaciji dostojanstva u mentalnom zdravlju.