Uz prisustvo velikog broja učesnika i gostiju , danas je u Klinici za hirurgiju Javne zdravstvene ustanove Univerzitetski Klinički centar Tuzla održan stručni Sastanka na temu ” Multidisciplinarno liječenje raka rektuma”.
Direktor Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla, doc. dr. Nešad Hotić je izrazio zahvalnost organizatorima i učesnicima stručnog sastanka , istaknuvši značaj multidisciplinarnog liječenja onkoloških bolesnika, kontinuiranog usavršavanja zdravstvenih profesionalaca u znanju i vještinama , a sve u cilju benefita za pacijente. Posebno se zahvalio gostima iz Ljubljane i uposlenicima Klinike za hirurgiju, naglasivši da je Klinika za hirurgiju jedna od najprominentnijih klinika JZU UKC Tuzla, lider u hirurškom zbrinjavanju onkološki i drugih pacijenata, te transplantacijske medicine u našem okruženju i šire.
Nažalost karcinom rektuma na području BiH kao i šire regije je u porastu i naravno kao takav zahtijeva jedno studiozno praćenje i najbolje metode liječenja.
Svakim danom se u savremenoj medicini dešavaju nove stvari i da bi smo ostali u koraku sa savremenom modernom medicinom neophodno je da organizujemo ovakve stručne sastanke gdje zajedno s kolegama iz Ljubljane sustižemo najsavremenija znanja u Europi i u svijetu. Jedno od najznačajinih saznanje, jeste da je upravo karcinom rektuma multidisciplinarna bolest koja zahtijeva multidisciplinaran pristup takvim pacijentima i da liječenje zahtijeva timski rad u sastavu onkologa, radiologa , hirurga, anesteziologa,interniste, patologa i svih ovih koji učestvuju neposredno u samom liječenju bolesnika, rekao je načelnik Klinike za hirurgiju prof.dr. Zijah Rifatbegović
Prema riječima dr.med.sci.Ibrahima Edhemovića “Svaki rak pa tako, rak i debelog crijeva i rektuma ima bolju prognozu ako se otkrije u ranom stadiju, a rak debelog crijeva je još dodatno specifičan zato što se može u velikom broju slučajeva otkriti u fazi kada još nije došlo do invazije malignih ćelija u tijelo, dakle kada se radi o vrlo vrlo ranom obliku raka i najbolji način za borbu protiv ove bolesti je intervencija što znači pregledi stolice na krvarenje i endoskopija.”
U okviru stručnog sastanka su prezentovani radovi eminentnih stručnjaka Iz Onkološkog Instituta iz Ljubljane dr.med.sci.Ibrahima Edhemovića, dr.med.sci. Maje Mušić, prof.dr.med.sci. Vaneje Velenik i dr.med.sci. Milene Povšić-Kerin. Moderator stručnog sastanka je bio prof.dr.med.sci. Samir Delibegović, šef Odjeljenja za kolorektalnu hirurgiju Klinike za hirurgiju UKC Tuzla.