U subotu, 28.03.2015.godine, u Kongresnoj sali hotela „Tuzla“ u Tuzli održan je 21. naučno-stručni sastanak pedijatara regiona sjeveroistočne BiH. Organizatori skupa bili su časopis Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla, „PEDIJATRIJA DANAS“, Klinika za dječije bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla, Ljekarska komora Tuzlanskog kantona i Udruženje pedijatara u Bosni i Hercegovini. Predavanja su obuhvatila različite aktuelne teme iz oblasti pedijatrije, a predavači su bili eminentni stručnjaci iz Zagreba, Ljubljane i Tuzle.
Na temu „Pristup zdravstvenih djelatnika bolesnoj djeci i njihovim roditeljima: etički i kurturološki aspekti“ govorila je prof.dr. Marina Grubić iz Zagreba. U žarištu skrbi svakog stručnjaka treba biti psihosocijalna prilagodba roditelja, zbog toga što je uloga roditelja u svim oblicima brige za dijete i u svim aspektima njegova liječenja najvažnija. Stručnjaci se više skrbe o bolesnoj djeci a upravo roditelji preuzimaju odgovornost za liječenje djeteta i najvećim ga dijelom i provode, kako u fizičkom tako i u psihološkom smislu. Ako se roditelji ne slažu sa stručnjakom, ako ne posjeduju primjerenu informaciju ili ako se zbog stresa pod kojim se nalaze ne mogu adaptirati, vrlo vjerojatno neće željeti ili neće moći slijediti savjet stručnjaka. Posljedica je tog bitno umanjen učinak i ishod liječenja djeteta, zaključila je prof.dr. Marina Grubić.
Rentgenska evaluacija poremećaja gutanja i bolesti jednjaka kod djece“ je tema o kojoj je govorila doc.dr.med.sc. Damjana Ključevšek sa Klinike za dječije bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Ljubljana. Urođene mane (kongenitalne malfmracije jednjaka) predstavljaju složenu grupu poremećaja u razvoju jednjaka. Nejčešće kongenitalne malformacije jednjaka su ezofagealna atrezija i traheoezofagealna fistula, stenoza jednjaka, duplikature jednjaka, divertikulumi jednjaka, kratak jednjak. Suženja jednjaka (ezofagealne stenoze) se najčešće javljaju na spoju srednje i donje trećine jednjaka, ali se mogu javiti na bilo kom dijelu jednjaka. Endoskopija jednjaka predstavlja primarnu diagnostičku metoda za evaluaciju jednjaka. Ezofagografija ostaje primarna slikovna metoda, jednostavna, nije potrebna posebna priprema bolesnika ili sedacija, izvede se brzo, doza zračenja je mala.
O strategiji propisivanja antibiotika u pedijatriji, govorila je prim.dr. Izeta Softić sa Klinike za dječije bolesti Univerziteskog kliničkog centra Tuzla. Učestalo propisivanje antibiotika predstavlja veliki zdravstveni problem u svijetu. Etiologija učestalog propisivanja antibiotika je nedostatak medicinskog znanja, rutinska praksa, pritisak roditelja, kulturalni faktor i socialno-ekonomski status. Nekontrolisano davanje antibiotika širokog spektra udruženo je sa pojavom astme, celijačne bolesti, autizma, inflamatorne bolesti crijeva, gastrintestinalnih smetnje i alergija. Stoga je neophodno uvesti programi racionalnog uključivanja antibiotika, praćenje antibiotske racionalizacije, uvesti edukacija i praćenje rezistencije na antibiotike, formirati bazu podataka o propisivanju antibiotika, istakla je na kraju svog predavanja prim.dr. Izeta Softić
„Dijagnostički i terapijski problemi u prepoznavanju i liječenju grudne boli u djece“ bila je tema predavanja prof.dr.med.sc. Hidajete Begić. Vjerovatno da nema djeteta koje se bar jednom nije požalilo na bol u grudima. Najčešće se bolovi u grudima javljaju kod adolescenata – nešto češće kod djevojčica, a veoma rijetko se žale djeca mlađa od pet godina. Sindrom grudne boli je česti razlog pregleda i dolaska djece i adolescenata u hitne ambulante. Može biti akutne i hronične naravi a okolina i bolesnik ga najčešće povezuju sa oboljenjem srčanog mišića (infarkt), uz moguću iznenadnu smrt. U dječijoj i adolescentnoj dobi srčani uzrok grudne boli je izuzetno rijedak. Općenito govoreći ozbiljne organske podloge grudne boli u dječijoj i adolescentnoj dobi nema, te u pravilu prolaze tokom 2-3 godine praćenja.
Posljednje predavanje na 21.naučno-stručnom skupu pedijatara sjeveroistočne BiH imao je načelnik Klinike za dječije bolesti UKC Tuzla dr.med.sc. Edin Husarić na temu „Fimoza: komplikacije i tretman“. Fimoza prestavlja otežano, ili potpuno onemogućeno, prevlačenje kožice preko glavića penisa. Fimoza može biti urođena, ali i stečena. To znači da se može pojaviti u bilo kojem životnom dobu, no najčešće se primjećuje kod djece u razdoblju od 3. do 5. godine života kada se preporučuje i rješavanje tog problema.
Pedijatri se susreću sa svim vrstama zdravstvenih problema kod djece i adolescenata, a organizacijom ovakvih susreta u mogućnosti su upoznati se s aktuelnostima u struci da bi što efikasnije djelovali u svom radu.
Ovo su 21. susreti pedijata regiona sjeveroistočne BiH, prvi u ovoj godini. Cilj ovakvih susreta je okupiti pedijatre iz regiona kako bismo međusobno razmjenili znanja i iskustva stečena u radu sa djecom i adolescentima, a danas ćemo razgovarati o aktuelnim problemima u pedijatriji, rekao je akademik prof.dr. Husref Tahirović, urednik časopisa Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla ,,Pedijatrija danas“.