U protekloj sedmici u Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla urađena je 90. po redu interventna neuroradiološka procedura. Procedure ove vrste predstavljaju najviši stepen složenosti u interventnoj neuroradiologiji i medicini uopšte, a izvode se bez reza na pacijentu. Izvode se na način da se kroz ubod u predjelu prepone, specijalnim kateterom, putem krvnih sudova, dolazi do patološke promjene (aneurizma, arteriovenska malformacija…) u centralnom nervnom sistemu, regiji glave, vrata ili kičme, koja se zatim tretira. Prema riječima prof. dr. Harisa Huseinagića, načelnika Klinike za radiologiju i nuklearnu medicinu, kod aneurizmi krvnih sudova mozga, kojl (posebna vrsta materijala kojim se popuni mjesto iz kojeg je nastalo krvarenje) se kroz kateter uvede u područje gdje je lociran problem, odnosno mjesto nastanka krvarenja (krvarenje je u rasponu od 1 do 2 milimetra), te se pristupa rješavanju problema.
Druga vrsta intervenicije, prema riječima prof. dr. Huseinagića, je suženje krvnih sudova vrata. “Suženje krvnih sudova vrata obično dovodi do začepljenja krvnog suda i moždanog udara. Izvođenje procedure je isto kao i kod rješavanja problema aneurizmi krvnih sudova mozga, osim što se u ovom slučaju nakon lociranja problema krvna žila širi specijalnim balonom i postavi stent koji sprečava ponovno nastajanje suženja”, kaže prof. dr. Huseinagić, koji je pojasnio i proceduru rješavanja problema arteriovenske malformacije. “To je relativno rijetko stanje, kod kojeg pacijenti zbog anomalije nemaju kapilare između arterija i vena. Zbog toga nastaje jedna masa sačinjena od isprepletanih krvnih sudova veličine par centimetara koja pritišće zdravo tkivo i izaziva razne simptome. Opasnost predstavlja puknuće ili krvarenje nekog od tih krvnih sudova, što može izazvati i smrtni ishod. Rješavanju ovog problema pristupamo na isti način kao i za predhodne dvije procedure, s tim da kod zatvaranja krvnih sudova koristimo specijalni materijal koji ima svojstvo ljepka. Zatvaranjem krvnih sudova smanji se pritisak na tkivo mozga zbog čega nestanu simptomi. Ova procedura se ne provodi u opštoj anesteziji iz razloga da bi mogli pratiti stanje pacijenta tokom procedure”, ističe prof. dr. Huseinagić.
Prednosti endovaskularnog tretmana se ogledaju u tome što se procedura izvodi kroz malu inciziju, vrši se manja trauma na nervno tkivo i smanjena je potreba za analgeticima, oporavak je kraći i pacijenti se brže vraćaju u normalne životne aktivnosti.
Tim koji izvodi interventne neuroradiološke procedure čine: prof. dr. Haris Huseinagić, doc.dr. Mirza Morankić, diplomirani medicinski tehničari i medicinske sestre: Senad Šadić, Damir Alić i Zvjezdana Moranjkić, uz podršku anesteziološkog tima.