Današnje puštanje u rad prvog novog linearnog akceleratora zajedno s CT simulatorom, sistemom za planiranje u radioterapiji i fantomom, u Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla predstavlja iskorak u pružanju radioterapijskih tretmana u liječenju malignih bolesti u Tuzlanskom kantonu.
Ukupna vrijednost pomenutog sistema za radioterapiju iznosila je 8.499.008,00 KM bez PDV-a, za koji su sredstva obezbjeđena od strane Vlade Tuzlanskog kantona.
“Nakon perioda pauze u Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla ponovno je uspostavljen sistem kontinuiranog planiranja i provođenja radioterapije. Linearni akcelerator, CT simulator, kao i sistem za planiranje u radioterapiji i fantom koji su instalirani u Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla onkološkim pacijentima će omogućiti dostupniju i kvalitetniju zdravstvenu zaštitu i najsavremenije metode onkološkog liječenja, a za naše zaposlenike bolje uslove rada jer novi uređaj predstavlja vrhunac moderne tehnologije i u sebi donosi sve napredne opcije koje moderna radioterapijska struka danas poznaje.
Od samog preuzimanja mandata fokus moga rada je bio na nabavci nove opreme za provođenje radioterapije i danas posebno želim izraziti zahvalnost svim udruženjima onkoloških pacijenata koji su od početka bili uz nas. Ovo je naš zajednički uspjeh. Također, koristim priliku i da se zahvalim Vladi i zastupnicima u Skupštini TK i kompletnom timu koji je učestvovao u nabavci opreme, medicinskom i nemedicinskom osoblju na trudu, posvećenost i marljivom radu što za rezultat ima da danas imamo visoko educiran tim i savremenu opremu za pružanje usluga radioterapije u Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla.
Za naredni period u planu smo, odnosno već smo poduzeli neke korake za nabavku i drugog linearnog akceleratora. Uz nabavku opreme radili smo i na dodatnoj edukaciji kadra, te smo spremni nastaviti sa procesom rada koji smo imali prije obustavljanja kada smo na godišnjem nivou pružali više od 1000 radioterapijskih usluga.
Na kraju mogu reći da ako pogledamo i vratimo se godinu dana unazad, ovo je slijed jednog dobrog dešavanja i planskih aktivnosti u organizaciji Klinike za onkologiju i radioterapiju UKC Tuzla. Nakon što smo otvorili renoviranu i adaptiranu Dnevnu bolnicu, uslijedilo je uređenje prostora same klinike i sada imamo novi koncept tretmana onkoloških pacijenata, gdje su svi onkološki pacijenti smješteni pod jednim krovom. To ranije nije bio slučaj – fizički su bili odvojeni. Sada je sve fizički povezano u jednu funkcionalnu cjelinu. Nakon toga evo došli smo i do momenta u kojem
prisustvujemo puštanju u rad novog linearnog akceleratora sa CT simulatorom, sistemom za planiranje u radioterapiji i fantomom”, istakao je u svom govoru pred zvanicama direktor Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla, prof. dr. med. sc. Šekib Umihanić.
Direktor Umihanić u svom obraćanju je rekao i da se u ovom momentu na listama čekanja nalazi preko 100 pacijenata koji su trebali ići u bolnicu u Zenicu, zatim oko 20 pacijenata koji su planirani za UKC Sarajevo, te da su pacijenti koji su trebali ići u Mostar bez liste čekanja, s tim što Klinička bolnica Mostar zrači samo određene lokalizacije tumora, kao što su urogenitalni trakt i regije glave i vrata. Prema protokolima radioterapije pacijenti sa započetom radioterapijom ne smiju prekidati ciklus i svi koji su već ušli u proceduru u drugim centrima tamo će i nastaviti, dok će u Tuzli na radioterapiji biti pacijenti koji nisu ušli u proceduru u drugim centrima.
Radost zbog puštanja u rad novog linearnog akceleratora nisu krile ni članice nekoliko udruženja onkoloških pacijenata, koje zajedno broje više od 300 članova. Kao predstavnica svih udruženja, Murisa Bričić, se obratila riječima:
“Želim da se zahvalim za ovaj trenutak radosti koji smo danas doživjeli. Ovo je za nas zaista radostan i svečan trenutak. Mislim da zaista možemo reći svečan. Mi smo s nestrpljenjem čekali od prošle godine, ma čak smo i brojale dane da će to biti 8. april, kada će po potpisanom ugovoru početi raditi aparat za zračenje.
Prisutnima se obratio i prim. doc. dr. Hasan Osmić, šef Odjeljenja radioterapije koji je rekao da će za početak tretman radioterapije primati pet do sedam pacijenata dnevno, u narednom periodu taj broj će biti oko 25 pacijenata dnevno, a već od kraja maja i početka juna u planu je da se usluge radioterapije pružaju za oko 50 pacijenata dnevno.