U organizaciji Klinike za plućne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla, uz saradnju sa Ljekarskom komorom Tuzlanskog kantona i Komorom zdravstvenih tehničara TK, a pod pokroviteljstvom Vlade TK, održan je simpozij “Drugi majski alergološki dani”. Simpozij je bio prilika da doktori primarne, sekundarne i tercijarne zdravstvene zaštite na jednom mjestu razmijene iskustva i nova saznanja iz oblasti alergologije. Simpoziju su prisustvovali pneumoftiziolozi, otorinolaringolozi, dermatolozi, pedijatri, ljekari porodične i urgentne medicine rada iz Tuzlanskog i Zeničko-dobojskog kantona, kao i iz Beograda i Osijeka.
Načelnik Klinike za plućne bolesti i predsjednik organizacionog odbora simpozija, doc. dr. Suvad Dedić je tokom svog obraćanja istakao da je simpozij kroz dvije sesije i četrnaest tema pružio nova saznanja u oblasti tretmana alergija, ali i ukazao na učestalost plućnih bolesti među populacijom. Također, istakao je da je u okviru simpozija održana i Škola spirometrije na kojoj je predstavljena funkcionalna dijagnostika u pulmologiji.
Prisutnima se obratio i direktor Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla, doc. dr. Nešad Hotić, koji je rekao da je misija UKC Tuzla kontinuirana edukacija kojom unapređuje i podiže kvalitet usluga za svoje pacijente, te da je u organizaciji UKC Tuzla u protekloj godini održano 27 naučnih skupova kojima je prisustvovalo 11 hiljada zdravstvenih profesionalaca.
Na ceremoniji otvaranja prisutne je pozdravio i ministar zdravstva TK, dr. Bahrudin Hadžiefendić, a simpozij otvorenim je proglasio premijer Vlade Tuzlanskog kantona, Bego Gutić. “Procjene govore da će do 2050. godine polovina stanovništva u svijetu bolovati od nekih alergijskih bolesti i upravo zbog toga ovakva stručna i naučna usavršavanja dobivaju na značaju. A značaj ovakvih simpozija je i veći ako uzmemo u obzir činjenicu da se ljekari sve češće susreću sa dramatičnim alergijskim reakcijama, gdje je pravovremena ljekarska reakcija od krucijalnog značaja”, rekao je premijer Vlade TK, Bego Gutić.