U povodu obilježavanja Svjetskog dana Parkinsonove bolesti Klinika za neurologiju UKC Tuzla organizovala je konferenciju za novinare. Učesnici konferencije su bili prof. dr. Dževdet Smajlović, načelnik Klinike za neurologiju, prof.dr. Omer Ć. Ibrahimagić i dr. Amra Iljazović, ljekari Odjeljenja opšte neurologije i Alma Vuleta, glavna medicinska sestra klinike. Učesnici konferencije su istakli da kroz obilježavanje Svjetskog dana Parkinsonove bolesti žele ukazati javnosti na probleme sa kojima su suočeni oboljeli od ove progresivne neurološke bolesti.
Na konferenciji je istaknuto da je Parkinsonova bolest oboljenje nervnog sistema koje podrazumeva postepeni gubitak funkcija određenih nervnih ćelija mozga, što vodi poremećaju pokretljivosti i motornih aktivnosti. Prema procjenama ljekara Klinike za neurologiju UKC Tuzla, jer ne postoji zvanični registar oboljelih, na Tuzlanskom kantonu od ove bolesti boluje oko 400 do 500 ljudi. Glavni simptomi su tremor, ukočenost mišića ruku, nogu i vrata, te usporavanje pokreta. Iako se tremor često povezuje sa ovom bolešću, učesnici konferencije ističu da se tek oko 25% bolesnika žali na slabi tremor ili ga uopšte nema.
Konferencija je bila prilika da se javnosti skrene pažnja na probleme liječenja sa kojima se susreću oboljeli. Ljekari su danas istakli da se na listi lijekova koji se propisuju i izdaju na teret Zavoda zdravstvenog osiguranja nalazi lijek koji je proizveden prije 70 godina, te da nema ni jednog lijeka nove generacije koji se koristi u ranom stadiju liječenja Parkinsonove bolesti. Kako je danas istaknuto na konferenciji, u liječenju Parkinsonove bolesti koriste se klasični lijekovi na bazi levodope koji relativno brzo dovode do iscrpljivanja prvobitno postignutog poboljšanja, te je u liječenje potrebno uvesti lijekove sa drugim mehanizmima djelovanja. Postoje značajne individualne varijacije u reagovanju na terapiju, ali ni jedan od aktuelno primjenjivanih lijekova ne dovodi do stabilne i dugoročnije kontrole simptoma. Rana dijagnoza i započinjanje terapije u početnim fazama bolesti od velikog su značaja za usporenje napredovanja bolesti i osiguranje boljeg kvaliteta života oboljelih kroz što duži vremenski period. U liječenju bolesti, osim zdravstvenih profesionalaca, značajnu ulogu ima i porodica u smislu psihološke podrške.