DJELATNOSTI ORGANIZACIONIH JEDINICA
POLIKLINIKA
Polikliniku čine: Dnevna bolnica, 14 ambulanti, 4 kabineta i 4 savjetovališta.
Odgovorna medicinska sestra-tehničar Poliklinike: Zemina Džihanović, dipl.med.sestra
Dnevna bolnica
Velika pažnja se poklanja psihosocijalnim aspektima boravka djece u bolnici, te je u septembru 2009.godine otvorena Dnevna bolnica kapaciteta 7 kreveta. Primarno ima za cilj pružanje kompletne zdravstvene usluge u oblasti dijagnostike i terapije za svu djecu. Formirana je s namjerom da se što ekonomičnije i brže obave dijagnostičke pretrage, bez dugog ležanja. Pacijenti u dnevnu bolnicu mogu doći sa uputnicom od ljekara porodične medicine ili opšte prakse, kao i pacijenti bez uputnice koji obavljene pretrage plaćaju po usvojenom cjenovniku usluga.
U Dnevnoj bolnici Klinike za dječije bolesti radi multidisciplinarni tim zdravstvenih profesionalaca. Princip rada zasnovan je na brzoj dijagnostici i liječenju iz svih oblasti pedijatrije i u toku jednog dana mogu se izvršiti specijalistički pregledi, ultrazvučni pregledi i kontrola uz konsultacije sa ljekarima različitih specijalnosti i subspecijalnosti.
ODJELJENJA
Odjeljenje za intenzivnu terapiju
Šef Odjeljenja: Doc.dr.med.sci. Hadžić dr Devleta
Odgovorna medicinska sestra-tehničar Odjeljenja: Meliha Ćurćić, doktor za naučno polje zdravstvene nauke
Odjeljenje za intenzivnu terapiju pruža visokodiferenciranu zdravstvenu zaštitu uz primjenu najsavremenijih dijagnostičkih i terapijskih procedura tercijarnog nivoa. Bavi se racionalnom dijagnostikom i terapijom najtežih oboljenja u dječijoj dobi uključujući prevashodno akutna, po život ugrožavajuća stanja koja zahtijevaju intenzivan nadzor, terapiju i pojačanu zdravstvenu njegu. U Odjeljenju za intenzivnu terapiju obezbijeđeni su:
- intenzivni nadzor i njega bolesnika,
- mehanička ventilacijska podrška,
- plasiranje umbilikalnog katetera,
- endotrahealna primjena surfaktanta,
- eksangvinotransfuzija,
- elektrokardioverzija,
- obezbjeđenje centralnih venskih pristupa s hemodinamskim monitoringom,
- kontinuirani monitoring uz ultrazvučnu dijagnostiku i praćenje,
- svi oblici prehrane (parenteralna, enteralna),
- stalno prisustvo pedijatra u porođajnoj sali,
- priprema pacijenta za operaciju i postoperativni tretman.
Odjeljenje za neonatologiju
Šef odjeljenja: Prim.dr. Gordana Radoja
Odgovorna medicinska sestra-tehničar Odjeljenja: Amela Čikarić, magistar menadžmenta u oblasti zdravstvene zaštite
Odjeljenje za neonatologiju pruža dijagnostičke i terapijske usluge novorođenčadi čije kliničko stanje zahtijeva bolničko liječenje. Ranim intervencijama i timskim radom značajno doprinosi smanjenju neonatalnog mortaliteta i trajnih oštećenja. Svakom novorođenčetu sprovodi se prevencija hemoragične bolesti, skrining sluha, metabolički skrining na hipotireozu i fenilketonuriju, ultrazvučni skrining abdominalnih organa i centralnog nervnog sistema, a selektivno i skrining kukova i genetska obrada.
Kod nedonoščadi niske gestacijske dobi u sezoni vrši se primjena monoklonskih antitijela (prevencija RSV infekcija), kao i primjena BCG i Hepatitis B vakcine za novorođenčad koja nisu vakcinisana u drugim ustanovama. U saradnji sa dječijim kardiolozima vrši se rana detekcija urođenih srčanih mana i transport u odgovarajuće ustanove radi operativnog zahvata. Odjeljenje ima blisku saradnju sa Odjeljenjem za novorođenčad Klinike za ginekologiju i akušerstvo, te Odjeljenjem za intenzivnu terapiju Klinike za dječije bolesti.
Uz dijagnostiku i liječenje, Odjeljenje za neonatologiju vrši edukaciju majki.
Odjeljenje za neurologiju
Šef odjeljenja: Mr.med.sci. Nevzeta Mustafić
Odgovorna medicinska sestra-tehničar Odjeljenja: Ajša Feukić, dipl.medicinar (sestra) zdravstvene njege
Odjeljenje za naurologiju pruža dijagnostičke i terapijske usluge pacijentima sa znacima akutne ili hronične bolesti centralnog ili perifernog nervnog sistema. Dijagnostička procedura elektroencefalografija se radi u budnom stanju, spavanju, serijski i nakon deprivacije spavanja. Kod refraktornih epilepsija primjenjuju se novi antiepileptici.
Odjeljenje za gastroenterologiju i mliječna kuhinja
Šef odjeljenja: Prim.dr. Terzić Selma
Odgovorna medicinska sestra-tehničar Odjeljenja: Zahida Imširović, dipl.med.sestra zdravstvene njege
Odjeljenje za gastroenterologiju sa mliječnom kuhinjom pruža dijagnostičke i terapijske usluge pacijentima sa oboljenjima digestivnog trakta, sprovodi pripremu za transplantaciju jetre (kadaverična i sa živog davaoca) i tretman u posttransplantacionom periodu. U sklopu dijagnostičke obrade dostupna je gastroezofagoduodenoskopija, koloileoskopija, rektoskopija, biopsija jetre i 24 satna ph-metrija. U Mliječnoj kuhinji se vrši priprema i distribucija mliječnih, dijetalnih i obroka po receptu za hospitalizirane pacijente.
Odjeljenje za reumatologiju, alergologiju i imunologiju
Šef odjeljenja: Prof.dr.med.sci. Almira Ćosićkić
Odgovorna medicinska sestra-tehničar Odjeljenja: Slavica Ivanov, magistar sestrinstva
Reumatologija: Kompletna dijagnostika bolesti lokomotornog sistema i drugih autoimunih reumatskih bolesti. Kompletna terapija autoimunih bolesti prema najnovijim preporukama za liječenje istih. U terapiji se apliciraju i preparati monoklonskih antitijela.
Imunologija: Dijagnostika i liječenje poremećaja imunološkog sistema, primarnih i sekundarnih imunodeficijencija.
Alergologija: Dijagnostika i liječenje alergijskih stanja u djece.
Odjeljenje za pulmologiju i kardiologiju
Šef odjeljenja: Amela Pašić
Odgovorna medicinska sestra-tehničar Odjeljenja: Mirela Duraković, viša medicinska sestra
Odjeljenje za pulmologiju i kardiologiju pruža kompletne neinvazivne dijagnostičke i terapijske usluge djeci kod oboljenja respiratornog trakta i srca; usluge dijagnostike i liječenja tuberkuloze, preoperativne pripreme i postoperatvnog praćenja pacijenata, te provođenje individualne i grupne edukacije djece oboljele od Asthme i njhovih roditelja.
Odjeljenje za hematologiju i onkologiju
Šef odjeljenja:
Odgovorna medicinska sestra-tehničar Odjeljenja:
Hematologija: pruža usluge dijagnostike i liječenja bolesti eritrocita, leukocita, trombocita, hemostaze, limfadenopatija i slezene. U sklopu navedenih oboljenja sprovodi se: biohemijska, mikrobiološka, imunološka, radiološka i ultrazvučna obrada.
Onkologija: Dijagnostika malignih bolesti (analiza perifernog razmaza krvi, aspiraciona punkcija koštane srži, biopsija kosti u saradnji s internistima hematolozima, biopsija limfnog čvora i tumora u saradnji s hirurzima). Odjeljenje pruža i usluge tretmana nakon transplantacije koštane srži i citostatske terapije i provodi tretman onkoloških pacijenata u terminalnoj fazi bolesti.
Odjeljenje za nefrologiju
Šef odjeljenja: Prof.dr.med.sci.Evlijana Zulić
Odgovorna medicinska sestra-tehničar Odjeljenja: Memić Ramiza, dipl.med.sestra
Odjeljenje za nefrologiju pruža usluge dijagnostike i liječenja pacijentima sa akutnim i hroničnim bolestima bubrega i urinarnog trakta. U saradnji sa Klinikom za interne bolesti rade se procedure: biopsija bubrega, peritonealna dijaliza i hemodijaliza.
Odjeljenje za endokrinologiju, bolesti metabolizma i genetiku
Šef odjeljenja: Prof.dr.med.sci. Alma Toromanović
Odgovorna medicinska sestra-tehničar Odjeljenja: Aida Čačković, magistar sestrinstva med.sestra tehničar
Odjeljenje za endokrinologiju, bolesti metabolizma i genetiku obezbjeđuje ispitivanje, liječenje i praćenje djece do navršenih 15 godina sa svim vrastama endokrinih oboljenja, poremećaja somatskog rasta i razvoja, urođenih bolesti metabolizma ugljenih hidrata, aminokiselina, organskih kiselina, urea ciklusa, poremećaja oksidacije masti; kliničku dijagnostiku hromozomskih aberacija i genetskih sindroma; neonatalni skrining na fenilketonuriju, kongenitalnu hipotireozu i kongenitalnu adrenalnu hiperplaziju; zbrinjavanje djece sa akutnim trovanjima.
Odjeljenje za dječiju hirurgiju
Šef odjeljenja: Dr.med.sci.Amir Halilbašić
Odgovorna medicinska sestra-tehničar Odjeljenja: Tatjana Praljak, magistar sestrinstva dipl.med.sestra
Odjeljenje za dječiju hirurgiju pruža širok spektar usluga iz oblasti dječije hirurgije što uključuje hirurške procedure u pedijatrijskoj urologiji (urođene ili stečene bolesti bubrega, mokraćnih kanala i spolovila), hirurški tretman tumora, zatim hirurški tretman opekotina i povreda. U novorođenačkoj hirurgiji, kao i u hirurgiji urođenih deformiteta grudnog koša izvodimo hirurške zahvate u svjetlu svjetskih spoznaja i znanja stečenog na usavršavanjima u inostranstvu. Veliki broj pacijenata se hirurški tretira i radi stečenih bolesti trbušnih organa i grudnog koša.
U sklopu Klinike za dječije bolesti nalazi se Laboratorij za otkrivanje urođenih metaboličkih bolesti i edukacijsko – rehabilitacijski kabinet.
Knjige i udžbenici u čijem pisanju su učestvovali uposlenici Klinike
- Tahirović H., Šećerna bolest dječije i adolescentne dobi. Tuzla: Univerzitet u Tuzli; 2004.
- Tahirović H., Klinička toksikologija u pedijatriji. Tuzla: Univerzitet u Tuzli; 2002.
- Skokić F., Postala sam majka. Tuzla: Printcom; 2003.
- Skokić F., Priručnik iz neonatologije i perinatologije. Tuzla: Printcom; 2005.¸
- Skokić F. i saradnici, Zadravstvena njega u pedijatriji. Banja Luka, 2010. Udžbenik za studente Visoke zdravstvene škole na Apeiron Banja Luka.
- Mladina N., Vaše dijete u prvoj godini zivota, HUG „Zemlja djece“, Tuzla 2004.
- Mladina N., i saradnici, Zaštita razvojnog doba, Bosanska riječ, Tuzla, 2004.
- Čolić-Hadžić B., Juvenilni ankilozantni spondilitis. U: Ankilozantni spondilitis. Kapidžić-Bašić N i suradnici, “OFF-SET” Štamparija, Tuzla, 2009; (163-179).
- Ćosićkić A., Bolesti respiratornog sistema i tuberkuloza. U: Zdravstvena njega u pedijatriji. Skokić F i saradnici, Medicinske bazične nauke Banja Luka, 2010; (118-145).
- Hasanhodžić M., Down sindrom. Sarajevo: Udruženje „Život s Down syndromom“; 2009.
- Begić H., Digoxin. U: Klinička toksikologija u pedijatriji, Husref F. Tahirović i saradnici. Univerzitet u Tuzli, Medicinski fakultet. 2002;91-97.
- Begić H., Mladina N., Dijete sa hroničnim oboljenjem srca. U: Zaštita razvojnog doba, Mladina N. i suradnici, Tuzla: Bosanska riječ; 2004;469-476.
- Begić H., Prekordijalni bol u djece i adolescenata. U: Stabilna angina pectoris, Kulic M. i saradnici., Institut za naučnoistraživački rad i razvoj KCUS, Sarajevo 2009; 263-273.
- Osmančević L. i saradnici, Celijakija bolest djece i odraslih, Tuzla 2009. – edukativna skripta
- Kalesić – Mustafić N., Mladina N., Konvulzije u dječijoj dobi i epilepsija U: Zaštita razvojnog doba. Mladina N. i suradnici, Tuzla: Bosanska riječ; 2004. str. 389-399.
- Softić I.,Tahirović H., Atić N., Otrovanja u novorođenčadi U: Klinička toksikologija u pedijatriji. Ed: Tahirović H. i sar. Univerzitet u Tuzli, Medicinski fakultet 2002:395-417.
- Softić I.,Upute za njegu novorođenčeta kod kuće, UKC Tuzla, 2000.
- Halilbašić A., Zdravstvena njega u pedijatriji, Autor Fahrija Skokić i saradnici, Banja Luka, 2010.
- Šiljegović R., Menadžment u sestrinstvu U: Infektologija i zdravstvena njega infektivnih bolesnika, Sead Ahmetagić i saradnici, Tuzla, 2010. str. 335-343.
- Hadžić Devleta, Hitna stanja u pedijatriji. Tojšići: C.P.A.,2016. – univerzitetski udžbenik